Вимоги безпеки життєдіяльності перед початком занять

        1. Вхід до закладу здійснювати відповідно до Тимчасового порядку організації освітнього процесу у закладі освіти.
        2. У приміщення освітнього закладу заходити в масці.
        3. Обробити руки антисептиком у спеціально відведеному місці на першому поверсі.
        4. Дотримуватися соціального дистанціювання, триматися від учасників освітнього процесу на відстані мінімум одного метра (приблизно три кроки).
        5. Дотримуватися звичайних правил гігієни, використовувати засоби індивідуального захисту, вологі серветки.

Вимоги безпеки життєдіяльності здобувачів освіти під час освітнього процесу

        1. Перед початком занять повідомити вчителя про самопочуття та наявність симптомів респіраторних хвороб.
        2. Використовувати захисні маски, які мають щільно прилягати, покриваючи ніс і рот.
        3. Захисні маски можуть не використовуватися під час проведення занять у навчальних приміщеннях. Під час пересування приміщеннями закладу та під час перерв використання захисних масок є обов’язковим.
        4. Після четвертого уроку використану текстильну маску помістити в індивідуальний поліетиленовий пакет, а одноразовий засіб індивідуального захисту викинути в спеціально відведений контейнер, розміщений на першому поверсі з позначкою «Використані маски».
        5. Після кожного зняття засобів індивідуального захисту та перед надяганням чистих засобів індивідуального захисту, ретельно вимити руки з милом або обробити антисептичним засобом.
        6. Перебуваючи у коридорі, дотримуватися соціального дистанціювання, запобігати утворенню масових скупчень.
        7. Дотримуватися безпечної дистанції в їдальні, відповідно до спеціальної розмітки.
        8. Дотримуватися питного режиму з використанням індивідуального або одноразового посуду.
        9. Дотримуватися правил особистої гігієни.

Вимоги безпеки життєдіяльності здобувачів освіти після закінчення освітнього процесу

        1. Зняти маски для багаторазового використання і помістити їх в індивідуальні поліетиленові пакети. Одноразові засоби індивідуального захисту викинути в спеціальні контейнери на першому поверсі біля виходу із закладу.
        2. Обробити руки антисептиком.
        3. Вихід з приміщення здійснювати відповідно до Тимчасового порядку організації освітнього процесу у закладі.

Вимоги безпеки життєдіяльності для здобувачів освіти у разі погіршення стану здоров’я

        1. Повідомити вчителя про погіршення самопочуття та наявність симптомів респіраторних хвороб.
        2. Діяти відповідно до розпорядження вчителя.

Правила для працівників закладу під час карантину щодо запобігання поширенню інфекції, спричиненої коронавірусом COVID-19

Вимоги безпеки перед початком роботи

        1. У приміщення освітнього закладу заходити в масці.
        2. Пройти термометрію безконтактним термометром. Працівники із ознаками гострого респіраторного захворювання або підвищеною температурою тіла понад 37,2 °С не допускаються до роботи.
        3. Обробити руки антисептиком.
        4. Дотримуватися звичайних правил гігієни, використання засобів індивідуального захисту.

Вимоги безпеки під час освітнього процесу

        1. Педагогічним працівникам перед початком занять та на початку кожного уроку проводити опитування учасників освітнього процесу щодо їх самопочуття та наявності симптомів респіраторних хвороб.
        2. У разі виявлення симптомів захворювання в учнів, проінформувати медичну сестру закладу.
        3. Регулярно провітрювати приміщення.
        4. Дотримуватися соціального дистанціювання та уникнення скупчення, триматися від учасників освітнього процесу на відстані мінімум одного метра (приблизно три кроки).
        5. Використовувати захисні маски (із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи), які мають щільно прилягати, покриваючи ніс і рот.
        6. Під час пересування приміщеннями закладу та під час перерв використання захисних масок є обов’язковим.
        7. Після кожного зняття засобів індивідуального захисту та перед одяганням чистих засобів індивідуального захисту, працівник повинен ретельно вимити руки з милом або обробити антисептичним засобом.
        8. Педагогічним працівникам за можливості забезпечити проведення занять з окремих предметів на відкритому повітрі.
        9. У разі виявлення симптомів захворювання інфекцією, спричиненою коронавірусом COVID-19, необхідно повідомити адміністрацію закладу та звернутися до сімейного лікаря.

Вимоги безпеки після закінчення освітнього процесу

        1. Зняти використані засоби індивідуального захисту, обробити руки антисептиком. Залишити приміщення закладу

Що потрібно знати про коронавірус COVID-19

Карантин
Що потрібно знати про коронавірус COVID-19

        З лютого цього року світ лихоманить від нової напасті, яка називається "коронавірус COVID-19". Що це таке і чи можна від цього вберегтися?
        Перш за все, слід розуміти, що коронавірус в цілому - це не якесь нове захворювання. Коронавірус - це різновид вірусів. Це гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи та шлунково-кишкового тракту. Інша справа, що новим є саме цей коронавірус, про що свідчить і його "особистий номер" COVID-19 (від англ. COrona VIrus Disease 2019). Вперше його було виявлено в грудні 2019 року в Китаї (м.Ухань). Вважається, що спочатку вірус циркулював серед кажанів, але потім якимось чином передався людині.
        Вірус передається повітряно-крапельним шляхом через вдихання дрібних крапель, розпорошених в повітрі під час кашлю або чхання. Краплі з вірусом можуть потрапляти на поверхні і предмети, а потім інфікувати людину, яка доторкнулася до них, через наступні її дотики до очей, носа або рота.
        Вірус не циркулює у повітрі, а передається від людини до людини
        Вірус не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю чи чхання. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви знаходитесь від неї на відстані понад 1,5 м.
        Переважає контактний шлях зараження
        Найчастіше вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об'єктів (тварин, м'яса, риби, дверних ручок, поручнів), забруднених виділеннями з дихальним шляхів хворого чи інфікованого.Як себе захистити від вірусних інфекцій
        Чи можна заразитись від тварин?
        Наразі немає офіційних підтверджень, що домашні тварини, наприклад, собаки або коти, можуть переносити новий коронавірус. Проте після контакту з домашніми тваринами рекомендується мити руки водою з милом. Це захистить від ризику поширень низки бактерій, якими людина може заразитися від домашніх тварин.
        Чи передається вірус через фрукти?
        Фрукти – непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Немає жодних даних про передачу вірусу через фрукти. В будь-якому разі фрукти необхідно ретельно мити й обдавати їх окропом, але це стандартна рекомендація.
        Чи можна заразитися через рукостискання або через поцілунок?
        Через саме рукостискання (тобто через шкіру рук) - ні. Але це тільки в тому разі, якщо ви після рукостискання не доторкалися до свого обличчя, чи не брали до рук продукти харчування і ретельно вимили руки. А от через поцілунок з людиною, яка інфікована коронавірусом (як і будь-якою ГРВІ) - так!
        Скільки вірус живе на поверхнях? Чим можна вбити вірус?
        Вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від низки умов. Наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей, техніку тощо спиртовмісним розчином.
        Чи допомагає часник захиститися від коронавірусу?
        Часник має певні антибактеріальні властивості, але даних про ефективність часнику чи цибулі в запобіганні захворюванню на коронавірус немає.
        На початковій стадії COVID-19 має такі ж симптоми, як інші гострі респіраторні захворювання, основними з яких є гарячка, кашель та задишка (ускладнене дихання). Визначити наявність COVID-19 можуть тільки спеціальні тести. Тому пам'ятайте, що симптоми ГРВІ ще не означають наявність коронавірусу, але в цьому випадку усе одно слід негайно звернутися до лікаря для проведення тестування.
        Оскільки цей вид вірусу для людства новий, то у нас у всіх, відповідно, специфічний імунітет до нього відсутній. Саме цим і пояснюється така величезна кількість хворих по всьому світу.
        Перебіг хвороби перш за все залежить від стану загального імунітету людини. Групою ризику цього захворювання є переважно люди похилого віку та люди, які безпосередньо контактували з хворими чи перебували з ними в закритому середовищі.
        20% від усіх випадків захворювань, викликаних новою коронавірусною інфекцією, є тяжкими але лише близько 3% потребують реанімаційних заходів. Захворювання, викликане новим коронавірусом, не можна називати "смертельним", адже летальність становить лише 3-4%. Це вище, аніж при грипі, але усе одно, люди, які захворіли на COVID-19 і одужали є! І таких досить-таки багато.
        Наразі немає ані вакцини для захисту від нового коронавірусу, ані специфічного лікування. Фармацевтичні розробки лише ведуться. Тому поки що найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу.

Шановні Батьки!
Життя дитини – це найвища цінність! Звертаємося до вас: щоб не допустити лиха на дорозі, вдома, на вулиці вам необхідно:

  • не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила дорожнього руху;
  • вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користуватись підземним переходом;
  • на власному прикладі вчити користуватись нерегульованим пішохідним переходом;
  • не дозволяти дітям з'являтися зненацька перед транспортними засобами;
  • вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (трамвай – спереду, тролейбус, автомобіль та автобус – позаду);
  • не дозволяти дітям грати з м'ячем, кататися не велосипеді, ковзанах, роликах, лижах, санчатах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї;
  • вчити дитину користуватися дверним вічком;
  • не дозволяти відчиняти двері незнайомим людям, навіть одягненим у поліцейську форму;
  • вчити користуватися телефоном для виклику служб 101, 102, 103, 104;
  • забороняти підбирати на вулиці незнайомі предмети – вони можуть бути небезпечними;
  • забороняти бавитися ріжучими, гострими та вибухонебезпечними предметами;
  • запобігати формуванню в дитині жорстокого ставлення до тварин;
  • не дозволяти дражнити тварин;
  • не дозволяти вмикати електроприлади, газову плитку за відсутності дорослих;
  • вчити дітей звертатися по допомогу до відповідних органів;
  • не відпускайте своїх дітей гратися на замерзлих водоймах;
  • не дозволяйте дітям купатися без нагляду дорослих;
  • привчайте дітей дотримуватися правил особистої гігієни.

        Пам’ятайте: виховання дітей у сім’ї залежить перш за все від загальної культури батьків! Лише ваша постійна увага й турбота допоможуть дитині уникнути небезпечної ситуації!

бережімо дітей

Правила безпечної поведінки
для здобувачів освіти

1. Правила дорожнього руху

Правила дорожнього руху

        1.1. Організація дорожнього руху. Правила безпеки при переході вулиці. Існує правосторонній, лівосторонній, односторонній і двосторонній дорожній рух. У нашій країні транспорт рухається з правого боку або в одному напрямку. Пішоходи, щоб не створювати аварійної ситуації на дорогах, мають переходити проїзну частину по переходах -- підземних, надземних або наземних. При наземному переході необхідно подивитися ліворуч, а дійшовши до середини дороги,--праворуч.


        1.2. Типи перехресть. Правила переходу дороги на перехрестях. Перехрестям називається місце перетину вулиць. Воно є регульованим і нерегульованим. На регульованому перехресті рух транспорту упорядковується за допомогою регулювальника або світлофора. Переходити дорогу необхідно тільки на зелене світло світлофора. Якщо перехрестя регулюється регулювальником, то слід підкорятися його сигналам. Пішоходи не повинні затримуватися чи зупинятися на дорозі, переходити перехрестя по діагоналі. За відсутності і світлофора, і регулювальника перехрестя є нерегульованим. Переходити його слід біля знаку «Пішохідний перехід» або по дорожній розмітці «зебра».

        1.3. Правила переходу вулиці після висадки з міського транспорту. Після висадки з транспорту автобус і тролейбус обходять позаду, а трамвай попереду.

        1.4. Дорожні знаки. Існує кілька груп дорожніх знаків: попереджуючі, пріоритетні, забороняючі, наказові, інформаційно-вказівні та знаки сервісу. За допомогою дорожніх знаків учасники дорожнього руху розуміють одне одного.

        1.5. Дорожня розмітка. Для зменшення можливості дорожньо-транспортних пригод на дороги наносять дорожню розмітку, яка уточнює або підкреслює вимоги дорожніх знаків. Дорожня розмітка може бути горизонтальною (наноситься на проїзній частині або по верху бордюру у вигляді стріл, ліній, написів) або вертикальною (наноситься на дорожніх спорудах, елементах обладнання доріг у вигляді смуг білого і чорного кольору). Вона допомагає водію вибрати правильне положення транспорту на проїзній частині дороги.

        1.6. Рух за сигналами регулювальника. Регулювання транспортного руху і пішоходів у необхідних випадках здійснюється регулювальниками. Всі учасники дорожнього руху зобов'язані керуватися сигналами регулювальника, навіть якщо вони суперечать сигналам світлофора, дорожнім знакам і розмітці на дорозі.

        1.7. Правила поведінки пасажира в автомобілі. Пасажир в автомобілі має поводитися так:

  • посадку та висадку з легкового автомобіля слід здійснювати не на проїзній частині, а в спеціально відведених місцях або біля бордюру і лише після повної зупинки транспорту; найголовніше - не зі сторони руху транспорту;
  • під час руху автомобіля не можна відволікати водія; чіпати ручки дверей; гратися гострими предметами; висовувати руки і голову у вікна автомобіля;
  • треба обов'язково користуватися ременями безпеки.

        1.8. Основні види дорожньо-транспортних пригод (ДТП). Поведінка при ДТП. Найбільш розповсюджені види ДТП -- це наїзд на пішохода, зіткнення, перекидання автотранспорту. Існує декілька правил для тих, хто виявився свідком або учасником ДТП:

  • за будь-яких обставин не залишати постраждалого без допомоги;
  • негайно сповістити про пригоду в ДАІ (це не обов'язково у разі відсутності жертв, а в учасників - претензій одне до одного);
  • намагатися максимально зберегти всі сліди пригоди;
  • свідкам наїзду або аварії, після якої водій покинув місце пригоди, запам'ятати та записати номер, марку, колір і прикмети машини та водія, викликати «швидку допомогу», сповістити дорослих та працівників ДАІ.

        1.9. Безпека руху велосипедиста. Велосипед є транспортним засобом пересування, і на нього також поширюються правила дорожнього руху. Правила користування велосипедом:

  • кататися на дитячому велосипеді може навіть малюк, але тільки на закритих для руху машин майданчиках, стадіонах та інших безпечних місцях;
  • їздити на велосипеді по дорогах дозволяється з 14 років;
  • велосипед має бути обладнаний світловідбивачами - спереду білого кольору, з боків - оранжевого, ззаду - червоного.

        Велосипедистові забороняється:

  • рухатися по проїзній частині, коли поряд є велосипедна доріжка;
  • рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);
  • під час руху триматися за інший транспортний засіб;
  • буксирувати велосипед;
  • їздити, не тримаючись за кермо та знімати ноги з педалей;
  • керувати велосипедом із несправним гальмом і звуковим сигналом, а також без освітлення у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості.

        1.10. Самозахист від ДТП. Кращим засобом самозахисту від ДТП є виконання правил дорожнього руху. Досягти цього можна, завжди дотримуючись пішохідної дисципліни, а саме:

  • не переходити дорогу на червоне світло незалежно від наявності на ній автомобілів;
  • не вибігати на проїзну частину з тротуару, можна лише спокійно зійти, попередньо оцінивши ситуацію;
  • ходити лише тротуарами, а якщо вони відсутні - по узбіччю, обов'язково повернувшись обличчям до транспорту, що рухається, - тоді не тільки водій бачитиме пішохода, а й пішохід - водія;
  • зібравшись переходити вулицю, спочатку подивитися ліворуч, а, дійшовши до середини,- праворуч;
  • на дорозі відстань до автомобіля залежить від швидкості, з якою той рухається, отже, навчіться розраховувати, коли до авто далеко, а коли - близько; при цьому пам'ятайте, що навіть при швидкості 60 км/год гальмовий шлях автомобіля буде довшим за 15 метрів.

        Пам'ятайте, що причиною ДТП може стати не тільки наїзд автомобіля або мотоцикла, але й велосипеда. Нерідко саме велосипедисти є джерелом напруженості на вулицях, у дворах. Чітко визначте для себе межі території для прогулянок, вулиці переходьте тільки в групі з іншими пішоходами.

2. Правила пожежної безпеки

Правила пожежної безпеки

        2.1. Вогонь -- друг, вогонь -- ворог. Причини виникнення пожеж. Вогонь здавна став надійним помічником у житті людей. Разом 13 тим необережне поводження з ним може призвести до виникнення пожежі.
        Пожежі часто виникають через такі причини:

  • несправність або неправильна експлуатація електрообладнання, газових плит, електричних побутових приладів;
  • увімкнення в одну розетку декількох побутових приладів великої потужності;
  • несправність електропроводки;
  • сушіння речей над газовою плитою;
  • користування саморобними електричними гірляндами для ялинки, запалювання хлопавок і бенгальських вогнів поблизу хвої;
  • використання легкозаймистих маскарадних костюмів із паперу та вати;
  • несправна або залишена без догляду побутова електротехніка;
  • необережне поводження з вогнем; ігри з вогнем;
  • удари блискавки;
  • збереження легкозаймистих матеріалів та речовин на балконі та вдома;
  • витік газу;
  • використання піротехніки.

        2.2. Дії під час виникнення пожеж у багатоповерховому, приватному будинку. Способи захисту органів дихання від чадного газу.
        Правила поведінки при пожежі:

  • подзвонити до служби 01 (якщо це можливо); повідомити
  • повну домашню адресу, що горить, свій телефон, прізвище, ім'я та по батькові, скільки поверхів у будинку, якщо ви знаєте -- як до нього під'їхати;
  • вікна відкривати не можна, адже кисень посилить полум'я;
  • негайно вийти з приміщення, покликати дорослих;
  • під час пожежі заборонено користуватися ліфтами; з висотного будинку не біжіть сходами вниз, якщо зайнялося внизу, а рятуйтеся на даху, використовуйте пожежну драбину.

        Щоб уберегти органи дихання від чадного газу, слід пробуватися до виходу поповзом, бо внизу менше диму, накрити голову шматком мокрої тканини або пальтом.

        2.3. Правила експлуатації побутових електричних і нагрівальних приладів
        При користуванні електричними приладами не можна:

  • залишати без догляду ввімкнені прилади;
  • ставити під розеткою електронагрівальні прилади, бо контакти розетки можуть перегрітися;
  • вмикати у розетку декілька приладів одночасно;
  • торкатися оголених місць при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці розетки;
  • вмикати несправні електричні праски, самовари тощо;
  • стукати по екрану телевізора, що згас, він може зайнятися або вибухнути; телевізор необхідно негайно вимкнути. При користуванні нагрівальними приладами не можна:
  • вмикати їх через трійник та розміщати під розетками;
  • накривати, адже прилад перегрівається;
  • використовувати у тривалому режимі.

        2.4. Пожежнонебезпечні речовини та матеріали. Пожежна безпека при поводженні з горючими, легкозаймистими матеріалами та речовинами.
        До пожежнонебезпечних речовин належать лаки, фарби, горючі й мастильні речовини, розчинники, аерозолі, газ тощо.
        Пожежнонебезпечними матеріалами є меблі, речі, газети, журнали, книжки, картон, дерев'яні споруди, пластмасові вироби і покриття, дрова, вугілля, обпилювання, стружка, прищеп.